אתר in-italy
Iמ Italy website - אתר איטליה

אינאיטלי - פורטל המידע וההמלצות למזמינים חופשה טיול באיטליה.

טרנטינו אלטו אדיגה Trentino Alto Adige

טרנטינו אלטו אדיגה Trentino Alto Adige (דרם טירול) הוא המחוז הצפוני ביותר באיטליה ושוכן ממערב כאשר מצפון הוא גובל באוסטריה, בצפון מערב בשוויץ, במערב במחוז לומבארדיה Lombardia ובדרום ומזרח במחוז ונטו Veneto. המחוז נחלק לשתי נפות אוטונומיות, מעמד מיוחד, והן נפת טרנטינו ונפת דרום טירול.
החלק הצפוני הוא האלפיניסטי ורובו מכוסה ברכס האלפים, בעוד הדרומי הוא איזור חקלאי ובעיקר עוסק בגידול כרמים ובייצור יין. מחוז טרנטינו סופח לאיטליה בשנת 1919, ועד סיפוחו היה חלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית. למעשה עד היום רבים מתושבי המחוז דוברים גרמנית כשפת אם. בתחומי המחוז נמצאים הרי הדולמיטים, והוא כולו איזור של טבע עוצמתי ומרהיב משופע בפסגות, ביערות, באגמים, עמקים ירוקים, מפלים, זרוע כפרים ציוריים, טירות עתיקות, ערים יפות, ויעד תיירותי הן למטיילי מסלולים והן לגולשי סקי מרחבי אירופה. דרום טירול, אליו היה שייך המחוז בעבר, היה בשליטה אוסטרו-הונגרית משנת 1815 ועד מלחמת העולם הראשונה עת כוחות הברית הגיעו אל הדולומיטים ולחמו באוסטרו-הונגרים, בתנאים קשים של מזג אויר ושטח הררי, ובתום המלחמה כחלק מהסכם ורסאי עבר השלטון במחוז לאיטליה. הבסיס למטיילים כיום במסלולי ה"ויה פראטה", הם דרכי הברזל, המותקנים, הסולמות ויתדות הברזל המאפשרים גישה בדולמיטים, למעשה הונחו במקום כחלק מביסוס עמדות הלוחמים והכשרת דרכי גישה להספקת מזון וציוד בעת המלחמה. לאחר מלחמת העולם הראשונה עם מעבר המחוז לשלטון איטלקי, ומאוחר יותר תחת שלטון מוסליני, ממשלת איטליה מיישבת במקום תושבים איטלקים ובעיקר מסיציליה, הכפרים והערים מקבלים שמות איטלקיים ומוסדות תרבות רבים בעלי אופי טירולי נסגרים, קרקעות הופקעו לטובת הקמת תחנות כח, מה שגרם להצפות רבות ולהרס לכפרים רבים במחוז. באיזור נוצר מחסור במזון, פרנסה והעוני והחולי שולטים. נסיונות איטליה לשוות לאיזור אופי איטלקי, לא רק שנכשלים אלא מביאים לאחד הסכסוכים הארוכים באירופה. והמצב במקום לא משתפר עם פרוץ מלחמת העולם השניה, המקום עובר לשלטון נאצי, תושביו האוסטרו-הונגריים מועברים על ידי השלטון הנאצי אל גרמניה ואוסטריה, לא רבים מהם ישובו למחוז לאחר המלחמה, תושבי האיזור היהודים נשלחים למחנות ריכוז.

לאחר מלחמת העולם השניה מתגברת המתיחות בין תושבי דרום טירול המקוריים שנותרו לחיות באיזור ובין התושבים החדשים האיטלקיים, מתיחות שהלכה וגברה ואף התפתחה לפיגועי טרור מחתרתיים בין שתי האוכלוסיות, עד שבשנת 1969 קיבלו תושבי דרום טירול מעמד מיוחד באיטליה והם בעלי אוטונומיה מוגבלת. כיום המחוז נחלק לשתי נפות כאשר נפת דרום טירול היא במעמד מיוחד של אוטונומיה מוגבלת ונסיעה באיזור תחדד לתייר המזדמן את התנגדות התושבים לקבלת השלטון והתרבות האיטלקית. שמות הכפרים שונו חזרה לשמם האוסטרי, שילוט הוא בגרמנית, המסורות של תושבי המקום שמקפידים על תלבושות מסורתיות ומנהגים ולו כדי לחזק את עמדתם ושיוכם, האוכל ואף הבירה הנהוגה במקום בשונה מיין ברחבי איטליה וכמובן השפה השולטת היא הגרמנית. לאחר קבלת האוטונומיה המוגבלת, נשמרו יחסים תקינים בין תושבי המחוז האיטליים והאוסטרים, אלה הבינו ששיתוף הפעולה ביניהם וכבוד הדדי יביאו לפריחה כלכלית שאכן לא איחרה לבוא וזאת הביאה עימה שגשוג תיירותי, וממחוז מוכה רעב ועוני, הפך לאחד המחוזות המשגשגים באיטליה (ובאירופה בכלל(, אמנם מרבית האיזורים הכפריים מאוכלסים על ידי אוכלוסיה מבוגרת, כמעט ולא תפגשו צעיירים בכפרים, אלא עוזבים לטובת הערים הגדולות, שם מוצאים את פרנסתם.  מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה מפורסם בשווקי חג המולד המושקעים הפועלים בכל אחת מן הערים והעיירות של המחוז, בליבה של העיר החל מתחילת דצמבר פועלים השווקים הססגוניים הללו, המציעים מתנות לחג, לצד יינות ומטעמים, ומושכים אליהם תיירים מרחבי איטליה ואירופה. טיול במחוז טנטינו אלטו אדיג'ה הוא בחלקו גם קפיצה לאוסטריה וחווית תרבות אחרת. בעמוד זה נרחיב על המיקומים הבולטים לטיול במחוז. המשיכו לקרוא. את מרבית שטחו של מחוז טרנטינו מכסים הרים, רכס הרי האלפים, כמחצית משטח המחוז מכוסה יערות, זהו מחוז שעיקר פרנסתו תיירות בזכות יופיו הגיאוגרפי, תיירות רב שנתית, שכן בחורף הוא יעד פופולארי לגולשי הסקי וספורט שלג.
חלקו הצפוני של אגם גארדה המפורסם שוכן בשטח המחוז. כאמור המחוז נחלק לשתי נפות, בולצאנו בצפון והעיר בולצאנו Bolzano היא בירתה, וטרנטו בדרום והעיר טרנטו Trento בירתה.

דרכי הגעה
מישראל רצוי לקחת את הטיסה לאחד מן היעדים - מילאנו, ונציה, ורונה, ברגמו או בולוניה, לא אל כולם יש טיסות סדירות, למילאנו יש טיסה סדירה כל השנה וליעדים האחרים יש טיסות צ'רטר במועדים משתנים ולא קבועים. להזמנת טיסה ליעדים אלה באיטליה עברו לעמוד הזמנת טיסה. הדרך ממילאנו אורכת בין שעתיים וחצי לשלוש וחצי שעות, תלוי מה הנקודה הראשונה שלכם במחוז טרנטו אלטו אדיג'ה. את הדרך מומלץ לעשות ברכב שכור, שכן, לטיול בטרנטו אלטו תצטרכו רכב. לחלופין, ניתן לקחת את הרכבת אל רוברטו Roverto או טרנטו Trento, ולשכור רכב שם כאשר יוצאים מהעיר לטייל במחוז.
להשכרת רכב בכל יעדי איטליה לחצו כאן

הערים, הכפרים, האתרים והיעדים לטיול במחוז טרנטו אלטו אדיג'ה

בולצאנו Bolzano
בירת נפת בולצאנו השוכנת בחלקו הצפוני של מחוז טרנטו אלטו אדיג'ה, ובפי המקומיים דרום טירול. היא עיר גדולה של כ-250 אלף תושבים. העיר בולצאנו בעלת אופי מעורב איטלקי ואוסטרי, ולמען האמת ההשפעה האוסטרית מאד ניכרת בעיר, הן באדריכלות והן בתרבות, בשפה ובקולינאריה.
לב העיר היא כיכר וולטר Piazza Walther von der Vogelwaide, כיכר תוססת, מוקפת מבנים הסטוריים כאשר הסגנון השולט הוא גותי, רומנסקי ועם הרבה השפעה בווארית, הכיכר מלאה בתי קפה וממנה יוצאים הרחובות של לב העיר העתיקה, מלאים בתיירים והתרחשות, סמטאות יפות ותוססות, בניה ססגונית והרבה אוכל רחוב אך פחות איטלקי ויותר בווארי, פרעצל, נקניקיות, בירה. אמנם השפה השולטת היא איטלקית אך האופי מאד אוסטרי-בווארי. בולצאנו מדורגת כאחת הערים עם איכות החיים הגבוהה ביותר באיטליה. השפה השולטת בבולצאנו היא איטלקית, וכ-25 אחוז מתושביה דבקים בשפת המקור שלהם - הגרמנית.
מרכז העיר שוכן בגובה 260 מטר מעל פני הים וממש למרגלות ההרים המתנשאים לגובה 1600 מטר. אחת האטרקציות החשובות בעיר הוא המוזיאון הארכיאולוגי של דרום טירול, כיוון ששם נמצאת המומיה של איש הקרח המפורסם, אצי, אשר התגלה במחוז בעמק אצטאל בספטמבר 91. מומחים מעריכים שהוא מת בין 3239 לפניה"ס ל-3105 לפניה"ס והיא הגופה החנוטה הקדומה ביותר שהתגלתה באירופה.
אטרקציה נהדרת נוספת בבולצאנו היא הרכבל Renon, ממרכז העיר העולה אל ההר בנסיעה יפיפה האורכת כ-12 דקות בקרוניות השקופות הצופות אל נוף מרהיב של האלפים. עלות הנסיעה ברכבל הלוך חזור היא 10€. מנקודת הגעת הרכבל תוכלו לטייל רגלית באיזור או לנסוע ברכבת הישנה לטיול של כשעה בנופים המרהיבים של האלפים. מומלץ מאד לעשות את הטיול ברכבת, במהלכו תוכלו לרדת בתחנה שתרצו בכפרים הקטנים הפזורים על ההר ולטייל בכפר או לדלג על הגבעות המוריקות ולהרגיש לרגע ג'ולי אנדרוס שרה צלילי המוסיקה.

לינה בבולצאנו:

Mirror Houses מתחם של 2 דירות מעוצבות להפליא, קילומטרים בודדים דרומית מהעיר, בשטח מוקף ירוק וקרוב לנהר, המבנה מעוצב תוך כבוד לטבע ומוקף מראות כך שמה שמשתקף זה הטבע עצמו ונוצרת תמונה הרמונית. בחצר הרחבה יש בריכה. מומלץ. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Castle Hortenberg במיקום קרוב למרכז העיר, על תילי טירה עתיקה שוכן המלון הנפלא הזה, החדרים מעוצבים בסגנון מודרני ומוקפד, במלון בריכה וספא מפנקים, מרתף יינות, מסעדה, אפניים לרווחת האורחים ושירות מופתי. מומלץ בחום. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel Weinegg הוא רזורט מפנק השוכן קילומטרים ספורים דרומית מערבית לעיר. המלון בדירוג 5 כוכבים כולל ספא בריאות וטיפולים איכותי, בריכה מקורה, מסעדת שף וכל הפסיליטיס המפנקים לסיום של יום טיול במחוז היפיפה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

ParkHotel Laurin מלון נפלא במיקום מרכזי בעיר השוכן בלב פארק ירוק ומוצל בו גם תאכלו לסעוד ולאכול את ארוחת הבוקר המושקעת. במלון בריכה וספא והחדרים מרווחים ונעימים וכוללים בלקון הפונה אל הפארק הירוק. מרחק הליכה ממרכז העיר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

טרנטו Trento
העיר היפה טרנטו, בירת נפת טרנטו שבדרום מחוז טרנטו אלטו אדיג'ה שוכנת כ-60 קילומטר דרומית לבולצאנו, בעמק נהר אדיג'ה למרגלות רכס הדולומיטים. כמו שכנתה בולצאנו, גם היא מדורגת כאחת הערים בעלות איכות חיים בין הגבוהות באיטליה ואחת הערים העשירות באיטליה. אוכלוסיית העיר מונה בקירוב 120 אלף תושבים והשפה השולטת היא איטלקית.
טרנטו נודעה בזכות ועידת טרנטו אשר התכנסה בעיר בין השנים 1545-1563, ועדה אקונמית שהיא ועדה של הכנסיה הקתולית המכנסת בישופים מעולם הנצרות. בלב העיר ניצבת הקתדרלה של העיר, Cathedral di San Vigilio
מבנה מרשים מאד. סביבו כמה כיכרות, ארמון הארכיבישוף, שרידי חומה ומבנים הסטוריים רבים. שווקים, בתי קפה, חנויות 
כשלושה קילומטר ממרכז העיר נמצא ה-Orrido Ponte Alto, קניון צר ומפלים, אתר מרשים ויפיפה, ומסלול מסומן מוביל אליו מלב העיר ונקרא Via Ponte Alto - ביקור חובה.
אתר מרשים נוסף בעיר הוא ה-Muse Museum מוזיאון טבע המציג בעלי חיים שונים, הביקור במוזיאון הוא חוויה, בכניסה אתם תעלו אל קומת הגג המרשימה וממנה תסיירו את דרככם כלפי מטה בין המוצרים המרשימים. המבנה של המוזיאון מבחוץ הוא אטרקציה בפני עצמה, מדובר במבנה אדריכלי מודרני ומשוגע.
ארמון Buonconsiglio הוא הארמון החשוב בעיר, ארמונו של הנסיך הבישופ, מבנה מרשים עם נוף יפה אל העיר ומשמש כמוזיאון אמנות.
עוד בעיר, פארק נעים וירוק עם אגם מלאכותי וברווזים, הפארק נמצא בסמוך לכיכר דנטה, כותב הקומדיה האלוהית. 
אטרקציה נוספת בעיר היא הרכבל, הנוסע בקרוניות אל ההר, כחמש דקות נסיעה אל נקודת תצפית נפלאה אל העיר, שם בנקודת התצפית ממוקם גם מוסיליאום בפטיסי.
כ-25 ק"מ צפונית מערבית לטרנטו נמצאות הפירמידות של סגונזאנו Pyramids of Segonzano, הן חנוטים שנוצרו משילוב של רוח, גשם וקרחונים שזזו ויצרו את תצורות החנוט הייחודיות הללו, אתר מומלץ לביקור.

לינה בטרנטו: 

Be Place מלון בוטיק מקסים, יחסית קרוב למרכז העיר ונהנה מנוף נפלא להרים, הן החלל המרכזי והן החדרים מעוצבים בסגנון מודרני נעים ויפיפה. מומלץ. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Komodo Apartments מתחם דירות מאד נח, בסמוך למוזיאון ה-Muse עם דירות גדולות, מרווחות, מאובזרות לחלוטין. במקום יש חניה וסביב פארק ירוק. מאד נח. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Heart of Trento Luxury House 2 דירות ברמה גבוהה בלב העיר העתיקה של טרנטו, יחידות מעוצבות ומרווחות הכוללות מרפסת הצופה על העיר העתיקה, חדר כושר, בריכה מקורה וספא. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

NH Trento מלון מעוצב למשעי, מודרני מבחוץ ומבפנים, במיקום נח כקילומטר וחצי ממרכז העיר, עם חניה. חדרים נוחים מעוצבים וסביבה ירוקה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

מראנו Merano
העיר מראנו שוכנת בצפון מחוז טרנטו אלטו אדיג'ה, כ-30 ק"מ צפונית מערבית מבולצאנו. מראנו שוכנת בשקע מוקף הרים גבוהים כאשר הפסגה הגבוה המקיפה את העיר מתנשאת לגובה של 3335 מטר ועל סיפם של שני עמקים: עמק Passeier ועמק Vinschgau.
האיזור ידוע בייצור יינות, אך בעיר תמצאו גם מבשלות בירה, בכל זאת אנו תחת השפעה בווארית, ותוכלו לסייר במבשלת בירה בעיר ולטעום מהבירה המיוצרת במקום.
בחודשי הקיץ העיר תוססת ומארחת קונצרטים באויר הפתוח על בסיס יומי.
לב העיר הוא כנסיית סיינט ניקולאס מן המאה ה-15, מבנה יפיפה מבפנים עם תקרות מעוטרות גיאומטרית וויטראז'ים מרשימים. מבחוץ מתנוסס מגדל שעון.
שווקי חג המולד בעיר ידועים ומושקעים ומושכים אליהם תיירים רבים התרים את הדוכנים ונהנים מיין חם.
העיר מראנו היתה ליעד המועדף על פרנץ קפקא, אשר שהה גם בסנטוריום לחולי שחפת שפעל בעיר, בינות לאתרי מרפא ומעיינות חמים שהעיר ידועה בהם. במרכז העיר פועל טרמו-ספא ציבורי בו תוכלו לבלות יום ספא בבריכות המים החמים ובטיפולים בעלות של 35 יורו ליום. וברחבי העיר פועלים עוד מרחצאות רבות עצמאיות.
את העיר חוצה נהר פאסר Passer ולאורכו כמה גשרים, אחד המפורסמים הוא גדר Steinerner Steg מהמאה ה-17, והוא חלק מהמסלול המוביל מהטירה, טירת טראוטמנסדורף Trauttmansdorff Castle, אל לב העיר העתיקה. זה המסלול של הנסיכה סיסי, היא אליזבט נסיכת אוסטריה אשר אהבה לפקוד את העיר מארנו, ועל שמה הוא קרוי: Sissi's Path ואורכו 3.2 קילומטר, מסומן ומשולט וקל לביצוע, מסלול עירוני מומלץ ויפיפה המתחיל או מסתיים בארמון המלוכה ולאורכו נקודות תצפית מרהיבות, הוקרה לנסיכה סיסי שהיתה נערצת ונרצחה על ידי אנרכיסט איטלקי.
ניתן להגיע למראנו גם בנסיעת רכבת קצרה מבולצאנו.

לינה במראנו:

Hotel Europa Splendid מלון מרכזי בעיצוב מסורתי, מרחק הליכה מהמדרחוב של מראנו וקרוב לנהר, חדרים בעיצוב קלאסי, נקיים ונוחים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Park Hotel Mignon נמצא ממש בפאתי העיר מראנו, מלון מקסים ממש, מוקף ירוק, עיצוב יפיפה, מוקפד בפרטים הקטנים, בריכה צופה אל הנוף, שירות מעולה. מומלץ. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Aparthotel Villa Elvetia Vinage מלון דירות נהדר ומאד מתאים ונח למשפחות. נמצא ממש מחוץ למראנו, מוקף ירוק, מעוצב נעים וביתי, חצר יפיפה ושירות מצויין. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

רוברטו Rovereto
העיר רוברטו שוכנת בדרום מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה, כשמונים ק"מ דרומית לבולצאנו, בנפת טרנטו ורק 25 ק"מ דרומית לעיר טרנטו, על גדותיו המזרחיים של נהר אדיג'ה ועל גדותיו הצפוניים של נהר Leno, שהוא ערוץ של אדיג'ה.
היא עיר קטנה עם כ-40 אלף תושבים, מוקפת חומה ימי בינימית, מוקפת שטחים חקלאיים ירוקים ובעיקר הרבה כרמים, העיר מתפרנסת בין השאר מייצור יין.
יתכן ומי שטייל בעבר סביב אגם גארדה המפורסם, מכיר את העיר רוברטו, שכן היא שוכנת 20 קילומטר בלבד מצפון האגם ומהעיר ריבה דל גארדה.
אחת האטרקציות בעיר היא טירת רוברטו, השוכנת על גדול ה-Leno, המבנה הגדול והמרשים של הטירה הוא בית למוזיאון המלחמה האיטלקי ומציג אוספים של מדים, נשקים, כלי מלחמה, צילומים ועוד. דרומית לטירה ניצב הפעמון השני בגודלו בעולם Campania di Caduti בנקודת תצפית מרהיבה אל העיר והסביבה, הפעמון המתנדנד מצלצל מדי ערב בשעה 21:00, לזכרנופלי מערכות איטליה בכל הזמנים וצילצולו נשמע ברחבי העיר כולה, כיום צילצולו מסמל גם שלום ופציפיזם. ניתן להגיע אליו בנסיעה קצרה מהעיר, ואפשר גם בטיול רגלי של כ-3.5 ק"מ, כרוך גם בעליה.
עוד ברוברטו, מוזיאון מפורסם לאומנות מודרנית ואמנות בת זמננו, השוכן במבנה מודרני מעניין ומשתלב היטב בין המבנים ההסטורים והנופים ההרריים המקיפים את רוברטו.

לינה ברוברטו:

Hotel Leon d'Oro מלון חמוד ובוטיקי במרכז רוברטו, סמוך למוזיאון לאומנות מודרנית. חדרים מעוצבים פונקצונאלית עם נגיעות צבע. הכנסת אורחים חמה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Residenza Bossi Fedrigotti בפאתי העיר רוברטו, סמוך לנהר, דירה נהדרת, ענקית ומאובזרת בעיצוב נעים וביתי, מתאים למשפחה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

טבע, פארקים ואגמים
מחוז טרנטו-אלטו אדיג'ה הוא גן עדן לחובבי טבע, שופע פארקים לאומיים, נהרות שהגדול בהם הוא נהר האדיג'ה וממנו יוצאים ערוצים רבים, אגמים יפיפיים ופסטורלים שמתאימים גם לרחצה אך המים קרים גם באוגוסט, ראו הוזהרתם, מסלולי הליכה, מפלים, יערות, והכל בשפע המאפשר גם להתבודד ולא לשחות בנהר של מטיילים המאפיין איזורים מתויירים באיטליה. רשימת פארקים במחוז:

פארק שלרן רוזנגארטן Schelrn Rosengarten Nature Park או בשמו האיטלקי Parco Narutale Sciliar Cantinaccio הוא הכי קרוב לבולצאנו ושוכן כשלושים ק"מ מזרחית לעיר, שופע גבעות ירוקות לצד פסגות מחודדים, שטחי מרעה פסטורלים עם פרות חופשיות, מסלולי הליכה למתקדמים ועוד. שם הפארק על שם 2 פסגות האלפים שבתחומו: שלרן ורוזנגארטן.

פארק אדאמלו ברנטה Parco Natural Adamello Brenta שוכן כ-65 קילומטרים מערבית לעיר טרנטו, קרוי על שם פסגת אדאמלו שבתחומו, איזור מרהיב שופע מים באגמים פסטורלים, מפלים ופסגות הרים דרמטיים צבועי לבן של שלג, אתר סקי פעיל מאד בעונה, מסלולים מרהיבים להייקרים כולל רפיוג' ללינת לילה, דובים גם חיים בשמורה, מקום מרהיב. דרומית לשמורת הטבע תמצאו גם פארק אתגרי של חבלים אם אתם אוהבים את הז'אנר.

פארק פואז-גייזר Puez-Geiser Natural Park שוכן כ-45 ק"מ מזרחית צפונית לבולצאנו, לטיול אלפיני, לינה ברפיוג', טיפוס פסגות לגעת בעננים ולהתעלף מהנוף או כי נגמר האויר. יעד למטיילים מקצועיים, גם פה תמצאו מדרונות ירוקים ופסגות הרים דרמטיים.

פארק פאנס-סנס-פראגס Fanes-Sennes-Prags Natural Park, נמצא עוד יותר מזרחית וצפונית לפארק פואז-גייזר, וקפיצה קטנה אל תוך אגדה, לטייל בין אגמים שהגדול בהם הוא אגם Braies ובו גם סירות לשייט באגם אבל הכי לא תיירותי וכל כך אותנטי, בקתות עץ פזורות בנוף ירוק להפליא מוקף פסגות מושלגות, רק לחפש את היידי ולטייל איתה בתוך היופי הזה. בשמורה יש גם רפיוג' למטיילים.

פארק שלושת הפסגות Three Peaks Natural park שוכן מערבית לפארק פאנס-סנס-פרטגס ובסמוך לו, ושמו על שום שלושת הפסגות הנישאות אחת לצד השניה, צוקים מזדקרים ודרמטיים, לצד עמק ירוק ויעד נוסף למטיילי הרים.

פארק ריזנפרנר הרן Reiserferner-Ahrn Natural Park או בשמו האיטלקי Parco Naturale Vedrette di Ries-Aurina מזרחית צפונית לבולצאנו ועל הגבול עם אוסטריה. וגם פה תמצאו רפיוג' הררי, פרות רועות באחו ירוק, פסגות מושלגות ואגמים צלולים עם מי שלגים קפואים.

פארק טקסלגרופה Texelgrupe Naturel Parc ובשמו האיטלקי Parco Natural Gruppo di Tessa אשר העיר מראנו שוכנת למדרנותיו הדרומיים ומצפון גובל באוסטריה. בתחומו נמצאת פסגת Otzal של האלפים אשר בתחומיה נמצא האצי, איש השלג החנוט העתיק אשר נתגלה פה ומוצג במוזיאון הארכיאולוגי החשוב של בולצאנו. שבילים מסומנים, אגמים קטנים, שפע של טבע מרהיב גם בשמורה זאת.

כפי שציינו בתחילת העמוד, בעת הלחימה שנערכה במחוז במלחמת העולם הראשונה, הצבאות שנאלצו להתמודד עם תנאי שטח הרריים ומאתגרים ומזג אויר קשוח, בנו תשתיות של יתדות וסולמות המכונות ה'ויה פראטה' דרכי הברזל, אשר הם בתוספת חדשים משמשים בסיס לטיול בשמורות הללו עבור מטיילים מנוסים.

בין הערים הגדולות במחוז ושמורות הטבע, ההרים והנוף תפגשו בדרך גם כפרים ציוריים ועיירות קטנות כאשר בכולן בולט הסגנון המעורב בין האופייני לאיטליה, הבארוקי, ימי בייניימי וגותי לבין הסגנון הבווארי האלפיני שתושבי המקום המקוריים מקפידים כל כך לשמר דרך המסורת, השפה, האוכל והבירה.

בחודשי החורף כאמור, פורחת במקום תיירות החורף ואירופאים רבים מגיעים אל אתרי הסקי הפזורים במחוז, נהנים בעיירות התוססות גם בחורף. כמו כן וכפי שציינו בתחילה, המחוז ידוע בשווקי חג המולד המושקעים שלו אותם תמצאו בכל אחת מן הערים והעיירות הגדולות החל מתחילת דצמבר.

ומילת סיכום: מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה הוא גן עדן לאוהבי טבע, לאוהבי הייקינג ואף לרוכבי אופני הרים. בנוגע לקולינאריה המקומית, המחוז שכיום משגשג ונחשב לאחד המחוזות העשירים באיטליה, במשך שנים היה מוכה רעב ועוני והמטבח שהתבסס במקום הוא מה שנקרא "מטבח עני" המשתמש בחומרי גלם זולים כמו חלקים שמנים בבשר, פולטנה, נקניקיות, הטאץ' הבווארי וכד'. כמובן שכיום תמצאו בערים מסעדות מגוונות ואף מטבחי שף, ולצד היין הכל כך מקובל באיטליה, זורמת הבירה כיאה למסורת הבווארית.

.

.

זקוקים להמלצות לינה נוספות במחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה?
ספרו לנו מה מחפשים, באילו תאריכים ולכמה אנשים ונשמח לשלוח המלצות להזמנה ישירה ובטוחה
השירות ללא תשלום


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il